6 Eylül 2008 Cumartesi

BİR HAFTALIK KEK VE ŞERBET BESLEMESİ


3 Numara kek verdiğim tek arı kekin bir kısmını az açmıştım ama arılar sabredememiş naylonu kemirmişler keke hucum etmişler.Ballı polenli bir çerçevesi dikkat ettiğimde polen en çok bu kovana geliyor.

Bu çerçeveler gibi iki çerçeve var bu arıya kek vermiştim halen duruyo kekleri bir hafta ancak oldu.Geçen hafta baktıgımda yine aynıydı fazla gerilemek yok ilerlemede çok az ama her geçen gun iyi oluyor bence.

Meşhur kelebeğimiz nasıl girdiyse girmiş Perşembe akşamı Selehettin Güneyin proğramında izlemiştim diyordu kekebek nasıl giriyorsa giriyor kovana aynanda öyle oluyor demekki.

Kurtçuk canlı geziyor varrao için kagıt koymuştum kovanın içine onu alırken düştü nerden düştüyse.2 Nolu arım gidişi hiç hoşuma gitmedi beni üzdü serbetle besledim her akşam bir çay bardağından az fazla yavru çıkan gözler serbet dolmuş.
Şerbet yerine biraz kek verip kapadım.Yaptığım hata ise varraao ilacını zamanında yapmamak eski kovandan yeni kovana almamak,eski ve bozuk petekleri değiştirmemek.
Butun yavrusu bu çerçevelerde bir çerçeve yavru yok.Beş çerçeveydi birini dışarı aldım.Arı nufusu azalmış.Çerçevelerin kimi bozuk kimide eski berki ondanmı ne yumurta çok az bir avuç içi kadar.Kapalı yavruda üsteki resimlerde gözüktüğü kadar.


Bayvarol ilacını 3 kovanada uyguladım.Bir kutuyu bozdu bayii içinde 4 tane olan bir paket aldım biride arttı.Varrao gözle gözüküyor arılarda bakalım sonuç ne olacak.Polen çekmecesine iki tane düşmüştü 24 saat geçmeden.
Ballı polenli bir çerçevede 1 nolu arıdan en iyi nufus bu arımda.

Böyle çıtaları görmek ne guzel oluyor.

Her akşam serbet vermeye devam ediyorum şerbet yaramış olacakki bir yanı şişmemiş ham peteğede yumurta atmışlar şişirmeye çalışıyorlar.


Üç çıta nerdeyse kapalı yavru var uzun zamandır üç çıta kapalı yavruya çıktı bu kovan serbetle beslemeye devam edicem sadece bu kovanı.Sonuç olarak iki kovana serbet verdim birine kek,şerbet verdiğim bir kovan çok gerilemiş gözleri hep şerbet doldurmuş ya çok geldi şerbet ana arıya yumurta atmaya yer kalmadı.Ama dışta bir eski petek var ona niye atmadı dış oldugu içinmiki.Diğer şerbet verdiğim ise çok güzel gelişmişti gözlemlerim.Kek verdiğim ise fazla gelişme yok gibi geldi bana gözleme devam.Usta abilerimizinde tavsiyelerini bekliyorum.Kanatsız yerde dolaşan bir arı bunun sebebi varrao mış.Bir kaçtane gördüm kovanların önünde