2 Mart 2010 Salı

Kat Atabiliriz...


Bu gün havanın sabah iyi olmasından fırsat bulup arıları bir gözden geçirdim.En zayıf arım dört çıta,iki çıtası yavrulu ikisi balla.Bunlar yerli arılarımızdan.Bu arı en dış çıtaya dahi yumurta atmış.

Kütük,den aldığım ikinci üçüncü oğul,20 şubat da baktığımda 2 kapalı yavruluydu bu gün üç kapalı yavru vardı.Diğer çerçeveler ballı.Kovan içi biraz rütübet yapmış aynı zamanda.
Sağlık Ocağına yeni gelen doktorumuz Ümit bey,Kendisi Vakfıkebirli.Dededen arıcı kendisininde arıları var.Geçen sefer arıları dıştan izliyordu.Bu gün en beğen diği iki arıyı kontrol ettik kendisyle.Bana yardımcı olmasından dolayı bende memnun oldum,kovan kapağını açtığımızda doktor beyde çok sevindi süprizi görünce.

Meşhur kütüğün ilk oğulu karniyol melezi arımız.Doktor bey yeni örülen peteği görünce şaşırdı aynı zamanda bende şaşırdım.En son 20 şubat bakmıştım not düşmüşüm 3 kapalı yavr 2 yumurtalı diye.Hiç tahmin etmemiştim bu kadar olacağını helede bu yalancı baharda.Geçen hafta baktığımda bir çıta kopmuştu bu çıtayı en dışa aldımki arılar balını çekerse alıp yerine yenisini vericektim.Verdiğim invert şerbet de işe yaramışki o boşluğa kocaman bir petek örmüşler.Ana arıda peteğin üstünde yumurtayı da basmış.


Doktor bey dalağı alıyor maskeye felanda gerek yok ama ben maskesiz çıkmam.

Bir çıta yavru heba oldu gitti.Sağlık olsun yerine ballı bir petek verdik.
Şuan da kat atabiliriz istesek ama yavruyu üşüte biliriz biraz frenlemek gerekli bu kovanı heralde.
Bu mevsimde böyle petek örülsün hayret etim yazın bile zor yaptırıyordum ben bu peteği.Burda güçlü arının ne kadar sağlıklı olduğu anlaşılıyor.

Doktor bey soruyor bu arıları neyle besliyorsun invert şerbet veriyorum dediğimde oda nedir diye meraklanıyor.Burda varmı nerde satılıyor dediğinde burada bulunmuyacağını bana da İst, dan arkadaşlarımın gönderdiğini, Saim abinin kulağını çınlatıp konuyu kapıyoruz.
Bizim buranın arı için çok elverişli olduğunu iyi polen geldiğini Vakfıkebir,de polen gelişi pek olmadığını söylüyor.


Kütük kovanımız geçen sene bana baya oğul vermişti ozaman dan beri gelişme durmuştu.Verdiğim şerbetler işe yaramışki petek örmeye başlamışlar.
Şuan hiç bir ana arı ve kovan kayıbım yok.