10 Şubat 2013 Pazar

ŞUBAT AYININ ON GÜNÜArıların genel durumu iyi bir kaç arı dışında hepsi yumurtaya geçmiş.Kimi arılarda yavru alanı baya genişlemiş.


Günün süprizi bu ruşetden geldi ana arı memesini dikmiş.Bizde memeleri bozup yanındaki ruşetle birleştirdik


Yedek ana arı kutusu şuan 5 yarım çerçeve ile yoluna devam etmekde.Bu yıl evin yanın daki arılarım daha iyi. Bu arılığım en üst bölge sis dağı ruzgarını çok fazla almakda burdaki durum bazı arılarda kritik.Yiyecek takvyesi yapıldı.
 Sarıncalı ana arısı olsa gerek iki tane ihma ettik havalar ısınınca onlarda çıkmışlar.

Orta bölge deki arılık dan bir görüntü en güçlü kovanlarımı buraya bıraktım.Ayrı ayrı üç yerde arım vardı şimdi en üst bölgediki arılarıda evin yanına aldım iki yerde arılarım var.
 Bu kovan da üç çıta bu şekile gelmiş faremi girdi neden oldu anlamadım gitti.İkinci arılık güney ve ruzgar almayan bir bölge iki arı da yavru yok henuz diğerlerin üsteki resimdeki gibi


32  Kovanla kışa girdik şuan bir tane ana kesen vardı onu birleştirdik.Diğer arıların çoğunun durumu iyi bir tanesi zayıf onun dışında sorun yok çok şükür.Hava sıcakları mevsimin çok üstünde arılar yaz günü gibi çalışıyor.
Yokmu bizim marangoza uğrayan ))) ruşet parçaları hazır bir taraf dan toplama başladım.Bu yıl sezona hazır bir şekilde girmek sonra çok zor oluyor lazım oldukca alırkullanırız dursun bir kenarda.
 Orta dan bölmeli iki taraf da havalandırmalı 3x3=6 çıta alıyor bölme çıkınca 7 çıtalık oluyor.
 İstersem katlı olarak kullanırım 20 tanesinin altı çıkar durumda kapaklarıda hazır.
Geçen yıl bu ruşetlerden 10 tane yaptırmıştım çok memnun kaldım iki ana arı bulunduruyorsun.İstediğimde bir ana arıyı alıp birleşince süper bir arı oluyor.Bu yıl kendim yaptım 30 tane bunlar benim ihtiyacımı fazlasıyla karşılar.Günler baya yorucu geçiyor sonuç güzel olunca her şey unutuluyor.