15 Haziran 2011 Çarşamba

Arılarımızı ziyaret ettik...

 Böğrütlen deki arılar bir ara oğul varmış gibi ortalık karıştı sonra kayboldular.


 Arıların oldugu köy yayla sayılır bir bakarsın sis çise yağmur yağıyordu gittimizde.Tabi bizim köy güneşliydi.
 Mustafa abinin kara arıları ben diyor kara arı hastasıyım.Siyah arı olsun başka bir şey demiyor 50 arıyı 25 tane yapmış birleştirmiş bala çalıştırıyor.Benim arılar nasıl diyorum senin arılarda siyahlaşmış diyor bana.
 Karıncalar bizim kovanların kapaklarının altını işgal etmişler.Örtü bezini değiştirdik.
 Hava az musade etti arılar fora uçuşa geçtiler yağmur varken daha çiçekde arı gözüküyordu.

 Bu karşılar oldugu gibi orman gülü daha yukarlar yabani taflan daha açmamış diyorlar.
 Boşuna yayla demedim güneş yüzünü gösterdi bir muddet sonra.Bizde arılara bir bakı verdik çoğuna ana arı ızgarası koydum.Alt katı bakamadıklarıma cumartesi gününe kaldı.
 Bu resimde arıların aşağı tarafı yine karşıda kalıyor orman gülü tarlası.

 Üst kat mumlarla doldurmadıgımız  kovanımız verdiğimiz hammumları şişirmiş birde petek örmüş.

 Hemen katı aldık mumlarını tamamladık,ana arı ızgarasını koyduk.Geçen geldiğimiz zamandan bu gune gelişmeler güzel çoğu arıcımız şikayetci gerçi daha memnun olanı görmedim.
 Ana kutuları için verdiğim katlanır çerçeve mumları şişirmişler arasınıda petek örmüşler bunun aldım yerine tekrar ham mumlu bir çerçeve verdim.

 Bu kovanımızında eksik mumlarını tamamladık ana ızgarasını koyu verdik.
 Hava şartları hiçde iyi değildi Mustafa abiye her telefon ettiğimde az bir bal geldi yağmur yağdı diyordu.O kadarda kötü değilmiş durum.
 Üst katta kapalı yavrulu bir çıtamız ana arımızıda bu katta yakaladık ve alt kata hapsedi verdik iki ham mumla.
 Aşağıda bizim köyde şimdi hiç bir şey yok yaylaya yakın yer daha iyi çıkan yavruların yerine arılar bal basmışlar demekki arı güçlü olacak.En temel kural bu yoksa boşuna  uğraşmak olur bizim memlekette.Yolda gördüğüm her arıcı ya soruyorum nasıl arılar diye kimse iyi demiyor ya nazarlancak diye söylemiyorlar yada gerçekten öyle.
 Hep olumusuz haberler alıyordum moralim bozuluyordu ama arılarımı görünce o kadarda kötü değilmiş.Sonuda iyi olur umarım nede olsa benim arılar Mustafa abinin arılarından değil.

 Bu çerçevede gelen bal daha iyi gözüküyor.Bu gun Mustafa abi yoktu telefon ettim diyo bal gelişi nasıl güzel diyorum inanmıyor.
 Babam arılı çerçeve ile b,r çek beni dedi çekelim dedim bende.
 Orman gulleri güneş açtıkça daha iyi göstermiye başlıyor kendini.

 Geçen hafta verdiğimiz hammumlar hep şişmiş geri kalanıda şişmiş mumla tamamladık. Arılarımızın olduğu köyün karşıdan görüntüsü ladin ağaçlarının içinde çok güzel bir köy birde yolu düzgün olsa.