21 Ocak 2013 Pazartesi

Kış ortası ve sezona hazırlık devam ediyor 
Polenle gelmiş dinlenen bir arı bu gunlerde güzel polen gelişi var.
 Kışın ortasındayız bu gun bazı arılarıma bir göz attım şimdilik durum iyi.


                                
Beş çıtalı bir arım iyice sıkışık durumda bir çıta kapalı yavru avuç içi kadar gunluk var.Diğer çıtalar ful ballı.
 Başka bir arı bu arıda gunluk yumurtaya gecmiş durumda şuan.Şuanlık balları var yinede dikkatli olmak gerekli.
Akşamki ruzgar arıların bırandasını uçurmuş dört kovan sırt üstü geri takla atmış.Tedaş görevlileri haber verdi.Gittik kaldırdık tezgah olarak kullandıgımız ağaç yerinden çıkmış nasıl çıktıysa.Neyseki arılara bir şey olmamış. Burdaki arılğımda sadece brandalar uçmuş onları toplayıp taktık.
Evin camları değişti bizde artan ağaçları değerlendirdik yoksa sobada kül olacakalrdı.Çokda güzel oldu ilk önce ağaç motoruyla kestim temizledim sonra daire testerede biçtim.


Yapıcak olduğum ruşetlerin kapaklarından başladım önce kapakların kenar çerçevelerini kestim ve zımba tabancasıyla tutkallayıp çaktım.
Her şeyi kendim yaptım çalışmak gibisi yok sonucu,da güzel ve istediğim gibi olunca her şeye değiyor.Kapaklar hazır şimdi sıra altlıklarda onlarıda bitirmek üzereyim geriye fazla bir şey kalmıyor.


Altlıklara her iki taraftan hava deliği açtım.Ayaklar kestane ağacından kapakların cerceveleride kestane ağacı kolay kolay çürümezler.
 Çift girişli ortadan bölmeli 3,3=6 çıta alıyor aradaki bölmeyi çıkardımmı yedi çıtalık bir arı oluyor.

Kapakların bitmiş halleri artık sezona hazır girmek istiyoruz.Bu gunlerde hava mevsim normallerinin üstünde ham fındıklardan polen gelişi var.