31 Temmuz 2009 Cuma

Sezon Finali...!


Arıların bekcisi kulede nöbette yerini almış.Kışlık ihtiyaç ılhamur çiçekleri toplamış kuruması bekleniyor.Arılar nektarından insanlar çayı ve balından faydalanıyor.
Nerdeyse yirmi gündür arıların üstünden sis duman yağmur eksilmedi.Ara ara güneş çıksada arılar hazır balı götürdüler.Bizde fırsattan istifade kalan balları alalım dedik.Yoksa onlarda gidicekti.Daha önce baktıgımızda çerçeveler çok ağırdı şimdi ise bir kovanda beş çerçeve kupkuru olmuş.

Ve maraton başladı alınan ballar arabaya nakledilmeye başlandı arıların arabaya girmesi zor.


Mustafa abi ilk çıtaları babama teslim etti ikinci sefere geliyor kovan sayısı az olunca kolay çok olsa baya yorucu olucak.


Polenle buluke olmuş çıtalar bu kovanımız ana arısız kaldı.Bu kovana şimilik bir ana arı verdik ilerde değiştirmek şartıyla.


Halkalar tam dolmadı tabiki bu benim hatamdan kaynaklandı bence ana arıyı ayırmıştım bu kovandan ana arı ızgarası koymamıştık ballığa yumurta atınca ayırmak zorunda kaldık.Anasız kalınca petek ötmeyi bıraktı arılar bu şekilde kaldı bizim kasnaklar.

Benim petekler Mustafa abi ve oğulları tarafında süzüldü bende sırlarını aldım işlem tamam.Akşam bir fırtına ile dağdaki arılarımız eve geldi.Yollar sele gitmişti elektirikler kesildi.


Arılarımın yeni yeri girişleri daralttım iyice yağmaya karşı.İki kovan baktım bu gün ortalık karıştı hemen kapadım en çok yağma beni korkutuyor.Baştan ikinci kovanım küçük çerçeveli içinde bu senenin oğulu var kapak tam kapanmıyormuş baktım arılar kapagın kenardan giriyor bir çıtayı götürmüşlerdi yağmacılar.Üstüne çuval koyarak tekrar kapadım şimdi giremiyorlar umaraım kurtarırız.


Kütüğün ilk oğulu ve ana arısı 20 çıtaya yakındı ikiye böldük dağdan getirmeden.
Böldüğümüz kovandan ana memeleri dikilin bir çıta.Yiyeceği hiç kalmamış nerdeyse bu akşam serbet vericem tekrar.Kısacası böyle bir sezonda geçti şimdilik kendi yiyecek kadar balımızı aldık kendi mahsulumuz güzel oluyor yorgunluk çıkıyor.Arıları bir düzene koydumu ancak rahatlarım yinede kışa hazırlanmalı artık.