13 Ekim 2008 Pazartesi

13-09-2008 den kalanlarKaradeniz hamsi mevsim başladı yerli Giresun hamsisi,ilk gün kilo 7,5 ikinci gün 1,5 kilosu 5 tl ye indi.

Yılın son yavru denizli civcivleri neden se benim tavuklar üç den fazla civciv çıkarmıyor.Çıkanlarında ikisi horoz biri tavuk oluyor.Not:İsteyen arkadaşlara fazla denizli horozu hediye edilir.Trabzon hurması ne ilginçtirki bu fidede 17 meyva var.Oda bir tarafında diğertarafı ise meyvaları döktü olsa tartmazdı heralde.Trabzon hurması nasıl yenir berki bilenler vardır bilmeyenler dediğim yöntemi denerse çok güzel oluyor.Meyvalar olduktan sonra fazla yumşamadan alınır kabukları soyulur saplarından ipe dizilerek kurutuldumu çok lezetli oluyor.İçine ceviz,fındıkta koydumu tadından yenmez.Çok ilginç dirki köyde fazla yok olanlarda ziyan oluyordu bir sene bizim kiler kurutup yiyene kadar şimdi kimse hurmasını ziyan etmiyor.
Bu sabah hiç hoşlanmadığım görüntü bizim kapan daki fare yapışkanına hamsi koymuştum.Ben civcivlerden korkarken bu serçe her neyse yakalandı.Ne yazıkki kurtaramadım ve çok üzüldüm daha dikkatli olmak gerek çevreye zarar vermemeklazım.Bir daha balık gibi şeyler koymam çürümüş elma en iyisi.
Kovanın için temizledikten sonra önde biriken pislikler.Bu kovanım nerdeyse sönmek üzere diğer güçlü kovandan kapalı yavru verdimsede kurtulamadı bir türlü.


Bu yavru durumu.Diğer kovandan nakletmiştim kimileri çıkmış.

Ana arımız bu senenin ana arısı.Arıların üstünde halan varroa var.Bende yeniden ilaç yaptım.Bu kovanı kurtaramıcam galiba havalarda iyice soğudu daha kapalı yavru verme şansımda kalmadı.Kovanın arkasından bakıldığında en sağdaki duvar çerçevesi nerdeyse arı yok.
İkinci kovanım önceden yaptıgım ilaçlamada içerde ölen varroaları bir fırça ile süpürdüm dışarıya.Çerçeveler sol daydı,bu gun havadan fırsat bulup sağ tarafa aldım.Ölen varroalar çıktı meydana.Bölme tahtasının altındaydı yoğunluk.

İkin ci kovanımda dışdaki çerçeceveler boş ortaya çekmişler yiyeceklerini kek verib kapadım bende yeniden.Bundan biraz umutluyum kışı çıkar gibi geliyor diğerinden hiç umudum kalmadı.Bu gunku manzarayı görünce tekrar ilaçlama yaptım.Bir kısımda kek verdim azda olsa günlük yumurta var.