10 Mart 2013 Pazar

Bahar bakımı...

                                           

Babamla arıların sondurumlarını kontrol ettik.En son şubat 10 gibi bakmıştık sonra arıların üstüne bir kar yağdı eridi.Şimdi havalar çok güzel.


9 arımız başka bir köy de önce onlara baktık hava serindi dun biraz fazla kurcalamadım sadece bal stoklarını kontrol edip kapadım. Resimdeki sıkışan bir arı bölme tahtası oldugundan dolayı kaçak kat çıkmaya başlamış bende hemen 2 tane kabarmış petek verip alan açtım.Genel durum iyi yavru durumları git gide genişliyor.Kar yapmadan önce yoğun bir şekilde serbetledim yavru çok olup sonra soğuklar uzun sürer açlıkdan gitmesinler diye işe yaramış.
Bu çıtanın en üst seviyesine kadar yumurtlamış ana arı.Sadece bir arının bal stoğu yetersiz oldugunu gördüm ona,da gereken teşvik yapılacak.


 Bundan sonraki resimler ev yanındaki arılara ayit.
 Bir koloniye ayit kraliçemiz gezinmekde.

 4 Çıta mevcutlu bir arımız 2 çıta yavrulu.


 Başka bir kraliçemiz yumurtlamaya devam ediyor.
 Bazıları  şerbetliklerin altına küçük dalaklar indirmeye başlamışlar.
Alttan havalandırmanın önemi bu ruşette belli oluyor.Havalandırma olmadıgından içersi nem içinde en kısa zamanda bunları değişmem gerekli.

 3 Çıta olan arılarımdan bir tanesi 2 çıtaya yavru atmış durumda.

Kısacası gunun özeti bir kaç zayıf arı dışında bir sorun yok.Arıların mevcutların da pek artış yok  yerinde sayıyorlar gibi geliyor bana hayırlısı bakalım baharı gördük bundan sonra ne yapabiliriz göreceğiz.
Yorum Gönder