24 Temmuz 2013 Çarşamba

KESTANE BALI HASATI VE YAYLA ZİYARETİ..

 Bu kova 8 çıta bu şekilde bal yaptı.


Bu yıl bal sağımını babam ve annemle birlikte yaptık bulunduğumuz köy deki arıcılar sıfır çekerken biz de durumlar çok şükür iyi.Fazla resim çekemedik çabuk ve hzılı olmak önemli.

 Böyle çerçeveler görünce insanın neşesi kat kat artıyor.


Arı ile ilgilenmeye başladığım zamandan bu gune kadar ilk defa bu kadar fazla bal aldım.Bizim kiler bu kadar balı kime satıcağız derdine düştü hayırlısı bakalım.
 Kendi ihtiyacımız olan poleni adlık bir daha,ki sezona kısmet olursa daha fazla polen toplamak niyetindeyim.
Bunlar bu yılki yaptığım bölmeler birer çıta ile böldüm ortadan iki bölmeli ruşetlerim şuan içi dolanlar var.Ortadan bölmeli ruşetler çok avantajlı benim gibi kendi ana arısını kendi yetiştirenler için tek kötü yanı yer sorunu oluyor çok rahat bakılmıyor.Ortadan bölmeleri aldığımda çok rahat ,5,6,7 çıtalık arı olacaklar.

Bu yılın güzeli karniyol f2 diyelim bir çıta yavruyu kapattı bende kafesledim yerine yeni meme verdim.İlk başta yaptığım transferlerin çoğu tutuyordu sonra sorunlar yaşadım tutma olasılığı çok düştü.Bu ana arılar Erzurum yolcusu orda bir kaç bölme aprım artık.
 NOT:BENİM ELİM DE KARNİYOL SAF ANA ARI YOK ÜRETTİĞİM ANA ARILAR http://bengittim.blogspot.com/Ali türk den aldığım f1 lerden.Yani f2 oluyor.

Sol taraf daki kovanlar benim 18 arım var burada birisi ana kesmiş anayı ararken kucağımı düşmüş son anda gördüm.Götürdüğüm ana arılardan 2 tanesi malesef öldü geriye kalanlarıda kek kısmını açıp yaptığım bölmelere verdim bakalım sonuç ne olur.

 Müdürün Mayıs ayında getirdiği bölmeler 6,7 çıta arası bal yapmış.Mayıs 20 de burda olacaksın kestane arısından burada bal beklemiceksen ozamana ortalık kurumaya dönüyor.Haziran da güçlü arılarla da gelinip çok güzel bal alına bilir bunu bir tarafa yazdık seneye yapıcaklarımız arasına notu aldık.
 Şekersiz katıksız bal işde budur ama bunu insanlarımıza anlatmak zor.Arı güçlü olup ve zamanında gelindikten sonra arı balını yapıyor.
 Bu arılık başka bir arılık arkadaşların burda biraz arısı mevcut onların bakımınıda yaptık.


 Bu tikenli bitki den şuan açmış ve açmak üzere olanlar var.

 Buda benden olsun yüzümüzü özleyenler vardır....
 Akif abimiz iftar hazırlığı yapıyor bir tepsi kavunu doğradı.Yaylada çadırda iftar beklemeside bir başka oluyor.Bu sezon bitti sayılır artık gelecek sezona hazırlanmaya başlıyoruz.Bu yıl benim için çok iyi geçti finali de güzel yaparsak güzel olur.
Yorum Gönder